Proč je kožní bariéra tak důležitá a jak ji obnovit?

Proč je kožní bariéra tak důležitá a jak ji obnovit?

Naše kůže je velmi speciální, ale také citlivý orgán. Obklopuje nás, představuje kontaktní plochu s okolím a chrání nás. Ale co když tomu tak není?

Ikona

Nejsvrchnější vrstva kůže (epidermis) je rozhraním a zároveň bariérou mezi námi a okolním prostředím. Její funkci lze chápat jako biologický high-tech ochranný oblek. Naše kůže vykonává každý den, nepřetržitě, neuvěřitelné služby.

V obličeji je epidermis silná asi jednu padesátinu milimetru - mnohem tenčí než vlas. Uvnitř této vrstvy se toho však děje opravdu hodně - neustále se vytváří a odbourává. Nové buňky přitom migrují směrem ven k povrchu kůže a mění se z vodnaté na lipofilní (tuky milující) formu.

Tímto "stavidlem" se v těle udržuje vysoký obsah vody. Kromě toho má náš ochranný štít také četné, navenek směřující, bariéry a ochranné funkce:

 • proti pronikání cizích těles, bakterií a plísní;
 • proti UV záření;
 • poskytuje nám mechanickou bariéru proti nárazům a jiným namáháním;
 • pomáhá nám vyrovnávat teploty, jako je horko a chlad;
 • zabraňuje ztrátě vlhkosti;
 • odvádí toxiny z těla a slouží nám jako ochrana před škodlivými látkami;
 • jako kontaktní a smyslový orgán mimo jiné zabraňuje zraněním.

Narušená bariéra pokožky

Naše kůže má tedy velkou zodpovědnost za úkoly, které pro nás plní. Co se však stane, když je její rovnováha narušena? Co se stane, když ochranná bariéra kůže přestane být neporušená?

Kůže s narušenou bariérou reaguje velmi citlivě, a to i na relativně malé stresové podněty. Kvůli narušené bariéře nelze v pokožce udržet přirozený obsah vody a pokožka je stále více suchá. U každého se to však projevuje jinak a často je obtížné identifikovat příčinu.

Důsledky narušené kožní bariéry jsou nepříjemné:

 • akné;
 • zarudnutí;
 • prasklinky;
 • záněty;
 • lupy;
 • svědění, atd.

Jak mohu chránit svou kožní bariéru?

Nepoužívejte přípravky obsahující parafín, protože na kůži vytvářejí nepropustný film. Při dlouhodobém používání takových výrobků se kožní bariéra již nemůže regenerovat a vypíná svou funkci. Pokud pak kosmetický přípravek přestanete používat, pokožka je po několik týdnů nebo dokonce měsíců zcela vysušená a vyřazená z rovnováhy. Trvá nějakou dobu, než se její činnost obnoví.

Kožní bariéru může poškodit také nadměrná exfoliace. Pokud je pokožka exfoliována příliš intenzivně, nemůže se epidermis dostatečně rychle plně zregenerovat, aby si zachovala svou přirozenou ochrannou funkci.

Pokud chcete svou kožní bariéru skutečně chránit, měli byste se vyhnout emulgátorům, protože právě ony mohou být zodpovědné za narušení lipidové vrstvy při exfoliaci. Úkolem emulgátoru v emulzi je spojit olej a vodu. Bohužel také narušuje přirozený obsah lipidů v kožní bariéře, který se směrem ven zvyšuje. Místo krémů proto používejte čistou kosmetiku, například hodnotné organické rostlinné oleje bez těchto přísad.

K tomu Vám pomůže náš pečující Layering systém, který kombinuje osvěžující květové vody a vysoce kvalitní rostlinné oleje. Zde si mícháte péči přímo na pokožce - což nám umožňuje obejít se bez emulgátorů a konzervačních látek v našich produktech.

Ukázalo se, že látky pokožce vlastní účinně regenerují a udržují kožní bariéru. Mnoho rostlinných olejů obsahuje složky, jako jsou některé mastné kyseliny, které mohou být začleněny do kožní bariéry jako stavební kameny:

 • kyselina linolová se ve vysokých koncentracích nachází v extraktu z amarantu, arganovém, brutnákovém a meruňkovém oleji;
 • kyselina palmitová se nachází v rakytníkovém a amarantovém extraktu, oleji z pšeničných klíčků a avokádovém oleji;
 • kyselina stearová se nachází například v oleji ze semen okurky, sezamovém oleji, brutnákovém oleji a oleji z moringy;
 • vysoké množství fytosterolů se nachází v oleji z pupalky dvouleté, oleji z pšeničných klíčků, extraktu z amarantu a v bambuckém másle.

Je Vaše pleť zcela nevyrovnaná a citlivá? Pak vyzkoušejte náš Organic Skincare Set for Sensitive Skin bez esenciálních olejů - posiluje a obnovuje kožní bariéru!

Moisture is key! Hydratace pokožky by měla probíhat zevnitř i zvenčí. Dostatečný pitný režim je proto velmi důležitý! Abyste pokožce dodali dostatek vlhkosti zvenčí, doporučujeme organické rostlinné vody, které se dobře vstřebávají hluboko do pokožky a obsahují vyživující složky.

Zdravá kožní bariéra je předpokladem krásné pleti!

Doporučujeme