Co můžete udělat proti suché a skvrnité pleti?

Co můžete udělat proti suché a skvrnité pleti?

Navzdory všeobecnému přesvědčení může být nejen mastná, ale i suchá pleť náchylná k tvorbě skvrn. Proč tomu tak je a co s tím můžete dělat, se dozvíte zde.

Ikona

Co je to vlastně suchá pleť?

Mnoho lidí zná typické příznaky suché pokožky: napíná se, svědí a v nejhorším případě se dokonce odlupuje. Její vznik může mít jak vnitřní, například genetické, tak vnější příčiny. V každém případě hraje rozhodující roli kožní bariéra. Tato nejsvrchnější vrstva pokožky funguje jako přirozený ochranný štít, který na jedné straně brání škodlivým vlivům prostředí a na druhé straně zabraňuje ztrátě vlhkosti z pokožky.

Pokud Vaše pokožka produkuje příliš málo kožního mazu nebo pokud z pokožky smýváte přirozené oleje a lipidy agresivními čistícími přípravky, mohou v kožní bariéře vzniknout mezery, takže kůže již nedokáže správně ukládat vlhkost. Výsledkem je suchá pleť.

Proč se na suché pleti objevují také černé tečky a pupínky?

Domněnka, že pouze mastná pleť je náchylná k tvorbě černých teček a pupínků, je stále rozšířená a stále ne zcela pravdivá. Zejména suchá pleť totiž poskytuje ideální živnou půdu pro vznik nečistot. Důvody jsou následují:

1. Tělo se snaží kompenzovat "ztrátu oleje"

Čím více olejů a tuků pokožce odebíráte, tím více jich produkuje. Vysušující čistící přípravky a krémy proto mají často opačný účinek, než je žádoucí. Zkrátka a dobře: Vaše pleť se vysušuje a rosí, produkuje více mazu, který nemůže odtékat, a voilà - objevují se černé tečky a pupínky. A čím více s nimi bojujete běžnými prostředky, tím jsou horší. Vzniká tak začarovaný kruh.

2. Škodlivé látky mohou snadněji proniknout do pokožky

Jak již bylo zmíněno, děravá kožní bariéra je jednou z příčin suché pokožky. Nejenže umožňuje únik důležité vlhkosti, ale také usnadňuje pronikání škodlivých látek zvenčí do pokožky a její poškození. Patří sem i bakterie P. Acnes způsobující pupínky.

Vaše rutinní péče o suchou skvrnitou pleť

Při čištění a péči o suchou pleť je nejdůležitější zabránit další dehydrataci, posílit kožní bariéru a obnovit tak schopnost pleti zadržovat vlhkost.

Abyste toho dosáhli, měli byste se rozhodně vyhnout všem agresivním čistícím a pečujícím přípravkům. Vše, co z Vaší pleti vytahuje olej, je tabu! Patří sem alkohol a povrchově aktivní látky, jako je Sodium Lauryl Sulfate.

Místo agresivních a vysušujících čistících gelů byste měli používat jemný čistící olej. Ten odstraní nečistoty stejně spolehlivě, ale nenarušuje kožní bariéru a během čištění o pleť pečuje.

Při péči o pokožku byste samozřejmě měli dbát na to, aby nebyla dodatečně vysušená. Namísto vysušování pokožky byste ji měli raději zásobovat kvalitními rostlinnými oleji. Tímto způsobem nejen zabráníte vzniku mezer v kožní bariéře, ale také snížíte produkci kožního mazu, protože to, co Vaše pokožka od Vás dostává, nemusí sama produkovat v nadbytku. A právě to je tajemství, které se skrývá za někdy matujícím účinkem čistě rostlinných pleťových olejů. Vstřebávají se do pokožky stejně jako Váš vlastní kožní olej, a proto mají vždy vyrovnávací účinek.

Aby se vlhkost v pokožce účinně ukládala, měli byste oleje nanášet vždy na vlhkou pokožku. Náš systém Bio-Layering je ideální pro udržení hydratace pokožky. Vyčistěte si pleť naším čistícím olejem, aplikujte několik střiků odpovídajícího Toning Moisturiser a poté, do ještě vlhké pleti, vmasírujte bio výživný pleťový olej dle vlastního výběru. Pro obzvlášť bohatou péči o pleť doporučujeme náš Beauty-Booster s magnólií. Ten nejenže zajistí, že se v pleti uzamkne dostatek vlhkosti, ale také jí dodá cenné antioxidanty, jako jsou vitamín E a protizánětlivé nenasycené mastné kyseliny. Skin Glow Mask navíc pomáhá pleti regenerovat se a podporuje redukci nečistot. Suchá pleť ani pupínky tak nemají šanci.

Doporučujeme